Bozdağ: Artık Kılıçdaroğlu Adına Ben Utanıyorum...

Bozdağ: Artık Kılıçdaroğlu Adına Ben Utanıyorum...

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu hakkında söylediklerine ilişkin,...

A+A-

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu hakkında söylediklerine ilişkin, "Dün ayrı bugün ayrı bir şey. Artık Kılıçdaroğlu adına ben utanıyorum" dedi.

Tatvan Adalet Sarayı'nın açılışının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Bozdağ, söyleyecek sözünün olmadığını ve Sayın Kılıçdaroğlu'nun yapması gerekeni yapmadığını söyledi.

"Dün ayrı bugün ayrı bir şey. Artık Kılıçdaroğlu adına ben utanıyorum. Belki onun yüzü kızarmıyor utanmıyor olabilir" diyen Bozdağ, şöyle konuştu: "Ama ben kendim şahsen Türkiye'nin ana muhalefet liderinin böyle bir üslubu, ahlakı, edep ve seviye kabul ederek kullanmasından hicap duyduğumu buradan ifade etmek istiyorum. Yani biz böylesi bir üslupla yarışmayız. Ahlaktan, seviyeden ve edepten yoksun üslupla onlara daha ağır cevap verme yarışına giremeyiz. Birincilik onların olsun. Ama gerçekten Türkiye, Türk milleti ve Cumhuriyet Halk Partisine oy veren seçmenler bunu hak etmiyor. Saygısızlıkta ,seviyesizlikte ve ahlaksızlıkta sınır tanımamayı hiç kimse hoş görmüyor. Ben bir parti tarafgirliği içinde de bu meseleye bakmamamız gerekir. İnsan olarak bakmamız gerekir. Belli en azından asgari müştereklerde bir seviyede siyasetin yapılmasını arzu eden insanlar olarak yapmamız gerekir. Şu anda söyleyecek sözüm yok. Sayın Kılıçdaroğlu yapması gerekeni yapmadı ve sürekli başka başka açıklamalarla ayıbının üzerini örtmeye çalışıyor. Mızrak çuvala sığmaz, bu ayıp örtülmez. Bu ayıbı örtmeye gayret etmek, bu milletin aklıyla, basiretiyle, sağduyusuyla, CHP'lilerle de alay etmektir. Herkes sözünün ne anlama geldiğini biliyor. Sayın Kılıçdaroğlu'na düşen bu burada esasında bir hata ettik, siyaset yapıyoruz ve konuşuyoruz hata edebiliriz. Burada da hata yaptık özür diliyorum demiş olsa, yerin dibine mi geçerdi. Bence kendini büyütürdü. Siyasetini yerin dibine sokmuştur. Söyleyecek sözüm yok. Kendisi istediği kadar batabilir."

KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YASASI

"Benim söylediklerimi dinlememişler, yazılı metinden de okumamışlar. Birileri onlara aktardı öyle cevaplar vermişler. Öyle anlıyorum. Hem dinleyip hem okuyup ondan sonra böyle cevaplar vermişse, o zaman daha kötü bir durum var ortada. Bizim söylediğimiz şey gayet açık" diyen Bakan Bozdağ, şöyle devam etti: "Seçmenlerin kişisel bilgilerini siyasi partilerden gizlemek değil, isimlerini ve sandık numaralarını gizlemek değil. Seçmenlerin kişisel verilerinin hukuk dışı yollarla suç şebekelerinin veya kötüye kullanmak isteyen kötü niyetli kişilerin eline geçmesini önlemek için bir mekanizma kurmaktır. Şu anda elde edilen ilk bulgular panamaliks diye adlandırılan bu sızma harekatının merkez üssünden yayılan verilerin, seçmenlerimize ait bilgiler olduğunu gösteriyor. O zaman biz de diyoruz ki o zaman vatandaşlarımızın seçmen bilgileri siyasi partilere verilirken biz bu bilgileri verme konusunda birtakım kurallar koyalım. Sınırlar getirelim ki bunlar vatandaşlarımızın ve siyasi partilerin aleyhine kullanılmasın. Bunun için ne yapabilir. Bunun için iki yol var. Birisi ya tamamen yasaklarsınız ya da bazı verileri verilmeyen sınırlı sayıda veri paylaşan bir sistem kurarsınız. Bu iki alternatiften birisini yapabiliriz. Elbette bunu yaparken de siyasi partilerle istişare edeceğiz. O çerçevede yapacağız. Yoksa vatandaşın kişisel verilerini siyasi partilere hiç vermeyeceğiz, bu yolu tamamen kapatacağız diye bir kelimem ve cümlem yok. Benim bu anlamda vatandaşın hukukunu koruyan bir çalışmamız vardır. Onu da tartışmaya açtık. Herkes kanaatini söylesin. Biz inceletiyoruz. Belki şu olabilir, sandık numarası o sandıkta oy kullanan seçmenlerin isim listesi verebilir. Ama T.C. kimlik numarası ve diğer vatandaşı tanımlayan diğerlerinden ayrına veriler paylaşılmaz. Bir sandıkta kimler var verilebilir, onları alabilirler. Ama diğer verileri paylaşmayan bir kural getirilemez mi getirilebilir. Neler olabilir? Onu YSK ile partilerle de konuşacağız, karar vereceğiz."

Cumhurbaşkanı'nın Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nu imzaladığını kaydeden Bozdağ, kanunun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirtti. Bozdağ, "Buradan hemen bir seçim sürecine dönük bir ahlaksızlık görmek en büyük ahlaksızlıktır. Bu bizim iyi niyetle yaptığımız çalışma. Bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanımız Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nu imzaladı. Kanun Resmi Gazete'de yayımlandı ve yürürlüğe de girdi. Bu vatandaşlarımızın kişisel verilerini koruyan bir kanundur. İşlenmesini kurala bağlayan bir kanundur. Korumayanlara ağır müeyyideler getiren bir kanundur. Vatandaşlarımıza kişisel verilerini öğrenme amacı doğrultusunda kullanıp kullanmadığını kontrol etme ve hukuka aykırı kullanımlar varsa, bunlara müdahale etme yetkisini veren bir kanundur. Tam da biz kişisel verileri böylesine büyük bir koruma altına aldığımız dönemde böylesi bir propagandanın yapılmasını da manidar buluyoruz. İnşallah bundan sonraki süreçler de böylesi süreçlerin ortaya çıkmaması için daha çok çalışacağız" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.