Chp Heyetinden Hdp’li Belediyeye Ziyaret

Chp Heyetinden Hdp’li Belediyeye Ziyaret

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak başkanlığındaki heyet, Van Büyükşehir Belediyesi eş başkanları Hatice Çoban ve Bekir Kaya'yı ziyaret...

A+A-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak başkanlığındaki heyet, Van Büyükşehir Belediyesi eş başkanları Hatice Çoban ve Bekir Kaya'yı ziyaret etti.

İncelemelerde bulunmak üzere Van'a gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, Edirne Milletvekili Erdin Bircan, CHP PM Üyesi Alper Keten, CHP İl Başkanı Mehmet Kurkçu ile yönetim kurulu üyeleri, Van Büyükşehir Belediyesi eş başkanları Hatice Çoban ve Bekir Kaya'yı ziyaret etti. Konukları kapıda karşılayan Çoban ve Kaya, daha sonra heyetle bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede konuşan Eş Başkan Çoban, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ülkede her gün insanların yaşamlarını yitirdiğini ve bu tablonun gün geçtikçe daha da acı duruma dönüşmeye başladığını söyledi. Ülkenin bu durumunun tekrar barışa çevrilmesi gerektiğinin altını çizen Çoban, "Her insan kaybı bu ülkenin bir parçasından alıp götürüyor" dedi.

"YAŞADIKLARIMIZI SİVAS'IN ÖTESİ HİSSETMİYOR"

Eş Başkan Bekir Kaya ise; Cizre, Sur, Nusaybin ve Yüksekova'da yaşanan acıları her gün onlarla birlikte yaşadıklarını aktararak, ülkenin batı tarafının yaşanan bu acıları görmediğini ve empati yapmadığını söyledi. Yaşanan bu çatışmalı süreçte Kürtlerin, Sivas'tan öteye bağının gittikçe inceldiğini aktaran Kaya, "Bu ülke bu kadar acıyı hak etmiyor. Bu ülkenin insanları bunu hak etmiyor. Bu yaşadıklarımızı maalesef Sivas'ın ötesi hissetmiyor. Ülkedeki insanların giderek ayrıştığına inanıyor ve ülkenin bu durumuna acıyorum. Biz bu ülkede yüzyıldır rahat bir ortam görmedik ve yaşamadık" dedi.

Yıllarca Kürtleri "bölücü" olarak lanse edenlerin asıl ülkeyi bölenler olduğunu aktaran Kaya, bölgede yaşanan acıların çok farklı bir tablo ile gösterildiğini ve bununla farklı bir algı oluşturulmaya çalışıldığını söyledi.

"TBMM HER GEÇEN GÜN KÜRTLER İÇİN HÜKMÜNÜ YİTİRİYOR"

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'nin hükmünü gün geçtikçe yitirdiğini ifade eden Kaya, "Şu an TBMM'de göstermelik bir işleyiş var. Bu halkın acılarını görmeyen ve daha da derinleşmesini sağlayan bir meclis var" ifadelerini kullandı.

Meclisin halkın acılarına duyarsız olduğunu ve yürütülen tartışmalara bakıldığında ortak bir mücadele cephesinin de ortaya çıkacağına inanmadıklarını belirten Kaya, "Sokağa çıkma yasakları boyunca öldürülen herkes "terörist" olarak lanse edildi. Cizre'de öldürülen Seve Demir, birlikte çalıştığımız bir arkadaşımız, ama onu öldürüp "terörist" olarak ilan ettiler. Parlamento bir gün bile bu insanların öldürülmeleri ile ilgili bir araştırma yapma gereği duymadı. Bu nedenle parlamentonun artık işlevini yitirdiğini ve halkın sorunlarına çözüm bulacak bir merci olmaktan çıktığını düşünüyorum" diye konuştu.

"BİR KİŞİNİN BAŞKAN OLABİLMESİ İÇİN ÜLKE BU DURUMA GETİRİLDİ"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak da, Türkiye'de ümitsiz bir tablonun olmadığını ifade ederek, sağduyulu bir durumun mevcut olmasının önemli olduğunu söyledi. Hükümet ve Cumhurbaşkanının algı yönettiklerini ve şiddet dili kullanarak, gergin bir ortam oluşturmaya çalıştıklarını söyleyen Budak, her zaman demokratik, laik ve sosyal devlet ilkelerinin işletilmesi gerektiğini ifade etti. 2 Kasım tarihinden sonra sırf bir kişinin başkan olabilmesi için ülkenin bu duruma getirildiğini aktaran Budak, "Ülkenin bu duruma neden geldiğini hepimizin konuşması ve tartışması gerekiyor. Ülkeye barışın gelmesi için çaba içerisinde olmamız gerekiyor" diye konuştu.

"PARLAMENTO HERKESE LAZIM"

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce ise, parlamentosuz bir dünyanın olamayacağını, parlamento kurumunun herkese lazım olan bir kurum olduğunu belirterek, "Parlamentonun onurunu kim kırıyor, kim işlevsiz hale getiriyor. Onu sormamız lazım. Meclis televizyonunu yasaklıyorsun, soru önergelerine cevap vermiyorsun, Sayıştay raporlarını meclise göndermiyorsun. AKP parlamentonun onurunu kırıyor, onu küçültüyor, aşağılıyor. Bu parlamento işlevini yitiriyor ama AKP bunu bilinçli bir şekilde yapıyor. Önce parlamentoyu yerin dibine sokuyor, aşağılıyor, küçümsüyor, işlevsiz hale getiriyor, sonra diyor ki "bakın sistem tıkandı, gelin başkanlık sistemini kuralım'. Burada bir oyun, bir dümen var" ifadelerini kullandı.

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ da, "Ülkeyi bölmeye çalışıyorlar. Birlikte yaşamayı, eşit yurttaşlık temelinde yaşama iradesini öğrenmeliyiz. Birlikte yaşama iradesini çok güçlü bir şekilde, her yerde göstermeliyiz. Evet, bölgede bir sorun var ama ülkenin tamamında bir sorun var. Hukuk tanımayan, yargı tanımayan keyfi bir şekilde ülkeyi yönetmek isteyen bir anlayış var" dedi.

Konuşmaların ardından görüşme basına kapalı olarak yaklaşık bir saat devam etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.