“Din Ve Trafik” Konulu Sempozyum Malatya'da Yapılıyor...

“Din Ve Trafik” Konulu Sempozyum Malatya'da Yapılıyor...

Malatya Büyükşehir Belediyesi ve İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi işbirliği ile düzenlenen “Din ve Trafik” konulu sempozyum başladı.

A+A-

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sempozyumun açılış törenine Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş, Rektör Vekili Prof. Dr. İsmail Özdemir, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Arif Emecen, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman ve çok sayıda akademisyen ile öğrenciler katıldı. Sempozyum, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Lokman Bedir’in okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman, üniversitelerin yeniliklere, sosyal hayatın iyileşmesine ve toplumun kalkınmasına öncülük eden kurumlar olduğunu söyledi. Karaman, “İlahiyat fakültelerinin amacı ise İslam’ın temel kaynakları olan Kur’an ve sünnetin ışığında çağın gelişmelerini doğru okuyabilen din ve bilim insanı yetiştirmektedir. Bu itibarla ilahiyatçıların asıl görevlerinden biri de din konusunda aydınlatmaktır. Bugün bir araya gelmemizin asıl nedeni, sosyal hayatımızın bir parçası olan trafik konusunu, çeşitli yönleriyle tartışmaktır. Çünkü trafik hem hayatı kolaylaştırma özelliği, hem de sebep olduğu maddi ve manevi kayıplarla ele alınması gereken bir konudur” şeklinde konuştu. İnönü Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İsmail Özdemir, insan davranışlarını belirleyen değer koyucuların başında dinin geldiğini belirtti. Özdemir, “Trafiğin daha yaşanılır olması için araçlar, yollar ve sinyalizasyon gibi teknik yapının iyileştirilmesi kaçınılmazdır. Ancak bu teknik yapıyı kullanacak olan ise insandır. Dinimiz, insanı her yerde doğru davranan bir varlık olarak yetiştirmek istemektedir. Bu bağlamda trafiğe çıkmış insana trafikte saygıyı, kurallara uymayı, hoşgörüyü, affediciliği dahası kul hakkına girmemeyi öğretmiştir” ifadelerini kullandı.
“KAZALARIN YÜZDE 90’I İNSANLARDAN KAYNAKLANIYOR”
Trafiğin evrensel anlamda insanların, hayvanların ve taşıtların kara, hava, deniz ve demir yollarındaki hareketlerine verilen genel isim olarak tanımlandığını söyleyen Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Arif Emecen ise trafiğin birçok alanın içerisinde ve her kesimi ilgilendiren kompleks bir konu olduğunu kaydetti. Emecen, “Bugüne kadar yapılan araştırmalara baktığımız zaman, meydana gelen kazaların yüzde 90 oranında insanlardan kaynaklandığını görüyoruz. Öte yandan modernizmin etkilediği seküler bakış açısı ile merhamet ve sabrı azalmış, tahammül katsayısı düşmüş, basit bir yol verme konusunda bile bazen en kutsala hakarette gösterilmesi gereken tepkiden fazla tepki gösterir duruma gelmiştir. Bu nedenle trafik her ne kadar ilk bakışta modern çağın ürettiği seküler bir sorun gibi görünse de konu, insan davranışlarının bir sonucu olması nedeniyle dinin doğrudan ilgi alanında olması gereken bir meseledir. Büyükşehir Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden bu yana kent trafiğinin rahatlatılması için birçok projeyi hayata geçirdik. Ulaşım Master Planı’nı bu amaçla hazırlıyor, hayata geçirmeye çalışıyoruz. Toplu taşımaya büyük önem vererek trambüs projemizi hayata geçirdik” sözlerini kaydetti.
Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş ise, “Nice canların yok olduğu, nice ailelerin yıkıldığı ve neticesinde ciddi psikolojik sorunların yaşandığı trafik kazalarının birçoğunda tedbirsizliğin olduğunu görmekteyiz. Dolayısıyla her ne olursa olsun takdirden önce tedbirin esas alınması son derece öncelikli ve önemlidir. Düzenlenen sempozyumun bu bakımdan önemli bir içeriğe sahip olması sevindiricidir” şeklinde konuştu.


“KURAL İHLALİ, İNSANI CANINDAN VE SEVDİKLERİNDEN EDER”
Malatya Valisi Süleyman Kamçı, trafik kurallarının, gerekçesi ne olursa olsun asla ihmale gelemeyeceğini, aksi takdirde bedelinin çok ağır olduğunu ifade etti. Kamçı, “Bu kuralların ihmal ya da ihlali kimi insanı canından ve sevdiklerinden ettiği gibi kimi insanı da bir ömür boyu engelli ve mahrum yaşamaya mahkum etmektedir. Dolayısıyla bu ağır bedelleri ödemek yerine, çok acı tecrübeler neticesinde belirlenen, can ve mal güvenliğimizin teminatı olan trafik kurallarına uymak zorundayız. İnanıyorum ki ‘Din ve Trafik’ konulu sempozyumu halkımızın bilinçlenmesi hususunda önemli bir adım olacak ve benzeri çalışmalara ışık tutacaktır” diye konuştu.
3 GÜN DEVAM EDECEK
Yapılan konuşmalardan sonra sempozyum, giriş paneli ile devam etti. Üç gün süreceği belirtilen sempozyumda din ve trafik konusunda değişik başlıklar altında 17 oturumun düzenleneceği ve 74 bildirinin sunulacağı kaydedildi.


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.