Görmez’den Suudi Bakan’a: İslamofobi İle Birlikte...

Görmez’den Suudi Bakan’a: İslamofobi İle Birlikte...

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Suudi Arabistan İslam İşleri, Evkaf, Tebliğ ve İrşat Bakanı Dr. Salih Bin Abdülaziz ile bir araya geldi.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Suudi Arabistan İslam İşleri, Evkaf, Tebliğ ve İrşat Bakanı Dr. Salih Bin Abdülaziz ile bir araya geldi.

Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz'in heyeti ile birlikte Türkiye'ye gelen Suudi Arabistan İslam İşleri, Evkaf, Tebliğ ve İrşat Bakanı Dr. Salih Bin Abdülaziz, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile görüştü. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda gerçekleşen kabulde İslam dünyasının içinden geçtiği süreçlerde, her iki ülkenin birlikte bütün dünyaya ve insanlığa yapacakları çok önemli barış hizmetlerinin olacağını kaydeden Görmez, "Bu ziyaretin bu konuda önemli açılımlara yol açacağını düşünüyorum. Siyasi ve iktisadi ilişkiler önemlidir ancak kardeşlik ilişkiler, insani ilişkiler, ilmi ve fikri ilişkilerin çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Bugünlerde kalbimi yaralayan bir hususu sizlerle de paylaşmak istiyorum. Yaklaşık 1 hafta önce ABD'de bir merkezimizin açılışı vesilesiyle bulundum. Müslüman bir baba benimle kendi evladı arasında geçtiği bir konuşmayı paylaştı. İlkokula giden çocuğunun ismi Muhammed. Muhammed bir gün sabah okula giderken babasına bir şey söylüyor: "Ben ismimi çok seviyorum, ancak izin verirseniz ben ismimi arkadaşlarımdan gizleyebilir miyim?" diyor. Bu tablo bugün dünyanın içerisine girdiği çok acıklı bir tabloyu resmediyor. Biz kendi coğrafyamızda yaşadığımız acılarla, batı dünyasını ve başka yerlerde ismi Muhammed olan nice çocukları bu duruma sokmuş bulunuyoruz. Muhammed dendiği zaman sadece emin sıfatı gelir akıllara. Bunun için bu coğrafyada yaşayan bütün ilim adamlarına büyük görevler düşüyor. İslam davetinin dünyaya nasıl bir metotla gittiğini ve başka dünyalarda nasıl yanlışlıklara yol açtığını bilmeliyiz. Başka dünyalarda Müslümanları kuşatan islamofobi ile birlikte mücadele etmeliyiz" diye konuştu.


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.