Kazakistan’da Rus tipi operasyon! Kaos, hız ve karartma

Kazakistan’da Rus tipi operasyon! Kaos, hız ve karartma

Kazakistan’da yaşanan süreç 30 yıllık millileşme ve tam bağımsız bir ülke var etme konusundaki gayretlere yönelik içeriden bir sabotaj olarak algılanabilir.

A+A-

Kazakistan’da olayların hızlı akış biçimi ile haber hızı aynı işlemiyor ve bir oldubitti kendini çok güçlü olarak hissettiriyor. Baş döndürücü bu hıza karşı özellikle ülkemizde olay henüz yeterince anlaşılabilmiş değil. Medyanın ihtiyat içinde anlamaya çalıştığı, bir taraftan da Kazakistan ülke bütünlüğünü ve devletin açıklamalarını esas alırken, derin belirsizlik ise halkımızı ciddi şekilde rahatsız etmeye başladı. Medyada haber akışı ile olayların akışı arasında hissedilir bir fark var ve öyle zannediyorum ki, bu hızlı operasyonun öğelerinden ikisi hız ve karartma. Yani kökü uluslararası bir operasyon ile Kazakistan’da ciddi bir ameliyat yapılıyor ve henüz Türk dünyası başta olmak üzere neler olduğunu bile anlayabilmiş değiliz.

RUSLARIN TERÖR İLE MÜCADELE YALANI

Sosyal medyadan parça parça alınan bilgiler bir araya geldiğinde Kazakistan’da bir iç savaş görüntüsü var ve Rusya bu iç savaşa müdahale amacıyla Kazakistan’a girmiş durumda. Kazakistan’da devlet bir dış kaynaklı terör operasyonu olduğunu ve herkesin güvenli alanlara çekilmesi gerektiğini sosyal medya ve medya altyapısı ile halka bildirse de bu terör unsurlarının kim olduğu ve ne amaçla terör yaptıkları tanımlanmıyor. Bu süre içerisinde Rusya himayesinde 4.000 kişilik özel harekât birliğinin Kazakistan’a ‘terör ile mücadele yalanıyla’ intikal ettiği Rus devlet kanalları marifeti ile bütün dünyaya müjdeleniyor. Bu birliğe kardeş Kırgızistan’ın asker vermemesi olayın belirsizliğinin bir delili olarak yerini alıyor.

RUS YAYILMACILIĞI DİLE GELDİ!

Kazakistan’daki kaotik süreç devam ederken Rusya Parlamentosu’nun bazı sorumluları Orta Asya’nın “Türkistan’ın Rus toprağı” olduğunu söyleme cüreti de gösteriyor. Kazakistan’ın referandum yaparak Rusya’ya katılması gerektiği organize bir şekilde dillendiriliyor. Bu süreç bir ülkenin bağımsızlığına yönelik bir operasyona şimdiden el birliği ile dönüşmüş durumda.

RUSYA VE İŞBİRLİKÇİLERİNİN OYUNU

Bu şimşek operasyonu olayın akış şekli dikkatle incelendiğinde Kazakistan halkına ve Türkistan’a kurulmuş Rus ve Rus işbirlikçisi bir oyundur. Makul kitlesel protestoların bir anda bir iç savaşa dönüştürülmesi; polis, asker ve kamu binalarına yönelik nobran saldırılara başvurulması; kamu binalarının yakılması ve banka ve marketlerin yağmalanması ile sivillere silah dağıtılması ve adeta hazır gibi Rus, Ermeni askeri birimlerinin Kazakistan’a intikali bir bütün olarak okunmalıdır. Son dönemde Balkanlar’da Slav hattında ortaya çıkan belirsizliğin, Kafkas halklarında artan saldırgan dilin ardından bölgede ortaya çıkan bu gerilim Rus kaynaklıdır.

ACİLEN VAZİYET ALMALIYIZ

Günlük, hatta saatlik biçim değiştiren olayların akışı ve hızı kesinlikle çok şaşırtıcı olmakla birlikte organize bir görünümdedir. Bu olayların akışı ile birlikte hareket etmek zaruret olmakla birlikte olayın en makul noktasında topa girmek ülkemiz için adeta bir mecburiyettir. Bu belirsizliğin ortadan kalkması ve istikrarın hızla geri gelmesi için acilen vaziyet almak zorundayız.

Son tahlilde ülkemizin bölgede alacağı vaziyet Kazakistan hükümetinin iradesine rağmen olamayacağı gibi, yerinde alınacak inisiyatif davete bağlıdır. Bu davetin yapılmasını teminen hızla bir çalışma yapılmak zorundadır.

Olayların akış hızına uyum sağlayarak konunun kamuoyunda doğru veriler ile tartışılmasını sağlayarak zaman eylem bütünlüğünün korunması da bir zarurettir. Bu bağlamda olayların aldığı yön itibari ile Türk Devletler Teşkilatı’nın hızla askeri, hukuki ve insani bir destek programını sunması değerlidir. Kazakistan’ın tercihi esastır. Bu süreçte Türk Devletler Teşkilatı her ne kadar teknik birimler ve altyapı ihsas edilmedi ise de her türlü desteği yüksek sesle dillendirmelidir. Bu ve benzeri olaylardaki tecrübesi yanında, toplumsal sulhun sağlanması ve ikna rolü konusunda kurumlarımız ve özellikle TSK çok büyük bir tecrübeye sahiptir. Bu destek iradesi özellikle Kazakistan halkı tarafından iyice duyulmalıdır.

30 YILLIK BAĞIMSIZLIK SÜRECİNE BİR DARBE

Kazakistan’da ortaya çıkan bu saçma süreç 30 yıllık bağımsızlık sürecine vurulmuş bir darbedir. Bir had bildirme çabası olarak da ele alınabilecek bu süreçle ilgili olayların akışı ile uyumlu hareket edilmesi zarureti vardır. Kazakistan’da yaşanan süreç en çok da ülkemizi ilgilenmektedir. Kazak halkının ve devletinin yaşayacağı her türlü mutsuzluk bizi de mutsuz kılar. Bu durum Müslüman ve Türk bütün kardeş devletler için geçerlidir.

TÜRK MİLLETİ BİLGİLENDİRİLMELİ

Bugün itibarıyla Kazakistan’daki belirsizlik devam etmektedir. Ne kadar insan kaybı olduğu bilinmez iken sürecin nereye evirileceğini zaman gösterecektir. Ülkemiz, kardeş Kazakistan halkı ile dayanışmasını sürdürmelidir. Özellikle resmi ve özel medya kanalları vatandaşımızı habersiz bırakmamalı, Kazakistan devlet bütünlüğünü de örselemeyecek bir makul dil esas alınarak bölgeden hızlı ve olay akışı ile uyumlu bilgi alınması sağlanmalıdır. Nitelikli bölge uzmanları marifetiyle halkımızın konuyu takibi sağlanmalıdır. Halkımız Kazakistan’da ne olduğu konusunda büyük bir merak içindedir. Halkımız ve dünya Rus odaklı bir propagandaya mahkûm edilmemelidir. Bu sürecin Kazakistan devletinin bağımsızlığına halel getirecek bir noktaya gelmemesini teminen büyük bir millî gayret ortaya konmalıdır.

Bu haber toplam 25 defa okunmuştur
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.