Malatya Toplum Gönüllüleri Platformu'ndan Çözüm Önerileri...

Malatya Toplum Gönüllüleri Platformu'ndan Çözüm Önerileri...

Malatya Toplum Gönüllüleri Platformu üyeleri Nisan ayı buluşmasını gerçekleştirdi. Toplantıda Malatya’nın yerel sorunları belirtilerek çözüm önerileri sunuldu.

A+A-

Toplum Gönülleri Platformu Nisan toplantısı Özel Çamlıca Okulları’nın ev sahipliğinde okul binasının toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya kentteki çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisinin yanı sıra AK Parti eski Milletvekili Cemal Akın’da katıldı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan toplantıda daha sonra Malatya’nın Yerel Sorunları başlıklı b asın açıklaması okundu.
Platform adına basın açıklamasını okuyan Mehmet Doğan, 17 maddelik yerel sorunlar ve çözüm önerilerini dile getirdi.
Malatya Toplum Gönüllüleri Platformu’nun Malatya’da gördüğü yerel sorun ve çözümleri şöyle: “Kuzey çevre yolu uzun bire süreç geçmesine rağmen, yapımı için herhangi bir gelişme olmamıştır. İhalesi yapılmasına rağmen onaylanıp onaylanmayacağı netleşmemiştir. İlimizin trafik karmaşası devam etmektedir. Trafik master planı yapılmamıştır. Turgut Temelli Kavşağına yakın alanda minibüs durağı kaldırılamamıştır. Büyüyen ve göç alan Malatya’mızın içme suyu planlaması yapılıp Erkenek ve beyaz suyun değerlendirilmesiyle ilgili hangi adımların atıldığı kamuoyunun merak konusudur. Şahnahan Sulama kanalları bakımsız ve onarılmaya muhtaçtır. Kapalı boru sitemine geçilerek bu sorunun kökten halledilmesi tarım erbabı insanlarımızın beklentisidir. Vagon fabrikasının ilimize katma değer sağlaması için gerekli çabanın gösterilmesi Malatya halkının arzusudur. Merkez Yaka Mahallesi’nde bulunan 300 dönümlük alanda TRT Radyo yayını yapmamaktadır. Bu arazinin Malatya halkına kazandırılması acil bir ihtiyaçtır.
Ekonomik alanda en önemli gelir kaynağı olan kayısı için ciddi bir çalışma yapılamamıştır. Belediyemizin kayısı ile ilgili entegre tesis kurma çalışmaları sonuçsuz kalmıştır. Karakaya Baraj bölgesinde mesire alanları tespit edilip alt yapı çalışmaları yapılarak halkın istifadesine sunulmalıdır. Beydağı yaylalarında mesire alanları oluşturulmalı ve teleferik sistemiyle ulaşım sağlanmalıdır. Şoför Okulu arazisi Malatya halkına kazandırılmalı yeni bir alt merkez oluşturulması için ciddi adımlar atılmalıdır. İlimizde yaklaşık 25 bin işsiz için istihdam hedeflerine yönelik acil çalışmaların yapılması elzemdir. Parklarımızda ahlaki yozlaşmayı önleyici tedbirler alınmalıdır. Diyanet personelinin hizmet içi kurslarının ilimizde yapılmasına yönelik çalışmalar yapılması gerekli bina ihtiyacının giderilmesi arzu edilmektedir. İlimizde eğitim öğretim kalitesinin yükseltilmesi için gerekli tedbirler alınmalı, üniversiteye öğrenci yerleştirmede seviyenin yükseltilmesi için ciddi çalışmalar yapılmalıdır. Malatya Baskil ile bağlantı sağlayan DDY köprüsü üzerine karayolu geçişi için yapılan çalışmaların biran öne hayata geçirilmesi beklenilmektedir. Malatya’da büyük ve küçükbaş besiciliğin teşvik edilerek büyümesi için gerekli çalışmaların yapılması bu iş kolunun beklentileri arasındadır. Ayrıca Et Balık Kurumu Malatya’da çeşitli semtlere şube açmalıdır. İlimizde katma değer sağlayacak ciddi anlamda üretim yapan firmaların getirilmesi için gayret edilmeli, 3 OSB bu tarz firmalara verilmelidir.”
Yapılan açıklamada ayrıca Malatya’ya kazandırılan, Yeni Devlet Hastanesi, Turgut Özal Viyadüğü, Erkenek ve Karahan Tüneli ile duble yollar için de yetkililere teşekkür edilirken Karahan, tünelinin ise bittiği halde halen açılmamasının ise ayrı bir merak konusu olduğu ifade edildi.
STK’lar olarak her türlü terörü nefretle kınadıklarını belirten Doğan, Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Sema Ramazanoğlu’na hakaret eden CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu platform olarak nefretle kınadıklarını söyledi.
Toplantıda daha sonra STK temsilcileri sırayla söz alarak görüş ve önerilerini paylaştılar.


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.