Merkez Bankası'nın faiz kararı ile ilgili flaş gelime!

Merkez Bankası'nın faiz kararı ile ilgili flaş gelime!

Merkez Bankası'nın faiz kararı bugün açıklanacak. Ekonomi yazarı Alaattin Aktaş, Merkez Bankası'nın alacağı karar ile ilgili dikkat çeken bir yazı yazdı.

A+A-

Merkez Bankası'nın faiz kararı bugün açıklanacak. Para Politikaları Kurulu'nun kararı saat 14.00'te kamuoyuna duyurulacak. Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, Merkez Bankası tarafından açıklanacak faiz kararı için "Piyasaları faiz indirimine gitmekle korkutup, faizin sabit kalmasına razı etti." diye yazdı. Aktaş'ın yazısında "Buna ister 'Dere geçerken at değiştirmek' deyin, ister 'Kendine yontmak' ama kabul etmek gerekir, işe yaradı" dedi.

"Son dönemde çekirdek enflasyon ön plana çıkarılıp sanki faiz indirimine gidileceği mesajı verilince, bu söylem piyasalar tarafından 'Demek ki faiz artışı söz konusu olmayacak' şeklinde okundu ve böylece Merkez Bankası'nın eli rahatladı" diye yazan Aktaş, "Merkez Bankası piyasaları bir anlamda faiz indirimine gitmekle korkuttu ve faizin sabit kalmasına razı etti" ifadesini kullandı.

"MERKEZ BANKASI'NIN SÖYLEMİ İŞE YARADI"

Ne zaman ki yıllık TÜFE artışı politika faizini aştı, Merkez Bankası bir anda söylemi değiştirdiğini belirten Aktaş, "Politika faizi için manşet enflasyonun değil, çekirdek enflasyonun dikkate alınmasının daha doğru olduğu dile getirildi.

Bu söylem değişikliği elbette eleştirilir, eleştirilmelidir de. Buna ister 'Dere geçerken at değiştirmek' deyin, ister 'Kendine yontmak', ister başka bir ad takın; yaklaşımdaki bu değişiklik oluşan yeni duruma göre ortaya konulmuştur ve özünde doğru değildir.

Ama kabul etmek gerekir; işe yaradı." diye yazdı.

"MERKEZ BANKASI'NIN ELİNİ RAHATLATTI"

Bu söylem değişikliğine gidilmeseydi bugünkü toplantıya dönük beklenti tümüyle faizin artırılması gerektiği yönünde olacağını söyleyen Aktaş, şunları kaydetti:

"Çünkü bir anlamda söz verilmiş, politika faizinin enflasyonun altında olmayacağı ifade edilmişti. Yüzde 19.25’lik enflasyona göre de politika faizinin artırılması gerekirdi.
Ne var ki işte o söylem değişikliği kamuoyunda 'Merkez Bankası faizi düşürmek için her yola başvuracak, bunun yolu da bu söylem değişikliğiyle yapılıyor, demek ki 23 Eylül’de faiz artışı yok' şeklinde okundu.
Bu okuma, Merkez Bankası’nın elini rahatlattı. Merkez Bankası'nın üstünde şimdi en azından "Faiz artırılmalı" baskısı yok."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.