Mhp’li Öztürk: Yargıtay Süreci Tamamlanmadan...

Mhp’li Öztürk: Yargıtay Süreci Tamamlanmadan...

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Oktay Öztürk, "Yargıtay süreci tamamlanmadan, Ankara 12 Sulh Hukuk Mahkemesinin...

A+A-

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Oktay Öztürk, "Yargıtay süreci tamamlanmadan, Ankara 12 Sulh Hukuk Mahkemesinin kararın icra kabiliyeti yoktur" dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk, yaptığı açıklamada, partilerin delegeleri tarafından olağanüstü kongre talebi ile ilgili olarak mahkemeye yapılan müracaatın, dün Ankara 12. Sulh Hukuk mahkemesince karara bağlanarak, davacıların olağanüstü kongre talebi doğrultusunda karar verdiğini belirtilerek, "Mahkemenin vermiş olduğu karar, kesin olmayıp, Yargıtay yolu açıktır. Parti olarak, kararın temyizi yoluna gidilecektir. Zira karar MK m.75'e istinad etmektedir. Diğer bir ifade ile şahsın hukuku alanında verilmiş bir karardır" ifadesini kullandı.

"Şahsın hukuku alanında verilen ilk derece mahkeme kararlarının icra edilebilmesi, kararın kesinleşmesine, yani yargısal sürecin tamamlanmasına, Yargıtay aşaması da tamamlanması şartına bağlıdır" diyen Öztürk şöyle devam etti:

"Diğer bir ifade ile, henüz hukuki süreç tamamlanmamıştır. 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu m.367/2'de, "Kişiler hukuku, aile hukuku ve taşınmaz mal ile ilgili ayni haklara ilişkin kararlar kesinleşmedikçe yerine getirilemez." hükmü yer almaktadır.

Bazı basın yayın organlarında ifade edildiği gibi, kararın kesinleşmesinden, diğer bir ifade ile Yargıtay süreci tamamlanmadan, Ankara 12 Sulh Hukuk Mahkemesinin kararın icra kabiliyeti yoktur."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.