Müezzinoğlu: 2023’te 25 Milyar Dolar...

Müezzinoğlu: 2023’te 25 Milyar Dolar...

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Ülkemize 500 bin yabancı, 3 milyar dolar vererek sağlık hizmeti alıyor. Bu rakamı 2019 yılında 10 milyar dolara,...

A+A-

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Ülkemize 500 bin yabancı, 3 milyar dolar vererek sağlık hizmeti alıyor. Bu rakamı 2019 yılında 10 milyar dolara, 2023'te 20-25 milyar dolara taşıyabileceğimize inanıyoruz" dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Odakule binasında düzenlenen Sağlık Bakanlığı Yerli Üreticilerle Buluşuyor toplantısına katıldı. Toplantıya Müezzinoğlu'nun yanı sıra İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye İlaç ve Tıbbi Kurumu Başkanı Doç. Dr. Osman Arıkan Nacar ve İSO meclis üyeleri katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Müezzinoğlu, Türkiye'nin sağlık hizmetleri sunumunda bugün çok önemli bir dinamiği yakaladığını belirterek şunları söyledi: "80 milyon ülke insanına konumu, koşulu imkanları ne olursa olsun, hakkaniyetli sağlığa ulaşabilme adına önemli güçlü bir dinamizmi yakalamış, dünyanın en gelişmiş ülkeleriyle birçok parametrede kıyaslandığında o parametreleri yakalamış ve yer yer o parametreleri geçmiş sağlık hizmeti sunumunu yakaladık. 560 bin sağlık çalışanıyla yalnız Sağlık Bakanlığı olarak biz üniversitelerimizi ve özel sektöre baktığımızda yaklaşık 850 bin sağlık hizmeti sunucusuyla 80 milyon ülke insanımıza güçlü bir sağlık hizmeti verme gayreti içindeyiz."

"ÖNÜMÜZDEKİ DÖRT YIL İÇİNDE 95 BİN YATAK KAPASİTELİ HASTANE DÖNÜŞÜMÜ YAPILACAK"

"70 bin yatak kapasiteli hastanelerin inşaatları devam ediyor" diyen Bakan Müezzinoğlu, şunları söyledi:

"İnşaatları devam eden hastanelerimizin yaklaşık yatak kapasitelerinin 40 binini kamu olarak biz yapıyoruz, 30 binini de kamu özel işbirliğiyle şehir hastaneleri formülüyle yapıyoruz. Bu yıl ihalesini yapacağımız 20-25 bin yatak kapasiteli kamu ve özel işbirliği dediğimiz de, önümüzdeki 4 yıl içinde 90-95 bin yatak kapasiteli fiziki mekan dönüşümlerini yapan, tıbbi teknolojisi yenilemesini yapan dünya standartlarının peşinde koşan bir dönüşümü önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde ülkemiz yapacak. Burada binlerce yeni ameliyathane, yoğun bakımlar, yeni doğan yoğun bakımlar o fiziki mekanların donanımları tıbbi teknolojik unsurların olduğu önümüzde milyar dolarlık rakamları olduğu süreç var. Sağlık bakanlığı olarak biz yaklaşık 4 milyar liralık tıbbi malzeme tüketiyoruz."

"STRATEJİK PLANLAMALARLA 2023'TE GELİRLERİ 25 MİLYAR DOLARA TAŞIYABİLECEĞİZ"

Türkiye'yi sağlık turizminde farklı bir noktaya taşımayı hedeflediklerini söyleyen Bakan Müezzinoğlu, "Bu nedenle uluslararası sağlık hizmetleri başkanlığını kuruyoruz. Yani sağlık turizmi ile ilgili ve inşallah önümüzdeki süreçte bu dinamiklerle Türkiye sağlık alanında yalnız kendi insanına sağlık hizmeti sunan değil, yakın coğrafyasındaki 1,5 milyarlık nüfusa 3 buçuk saat uçuş mesafesinde hitap edebilecek sağlık hizmeti sunabilecek bir tıbbi birikime, alt yapıya ve vizyona sahip bir ülkeyiz. Dolayısıyla 2002 yılında yaklaşık 100 bin insanımız 1,5 milyar dolar vererek yurt dışına teşhis ve tedavi için gidiyorken, ülkemize yaklaşık 500 bin yabancı 3 milyar dolar vererek sağlık hizmeti alıyor. Bu rakam şuanda bizim kendiliğinden oluşan rakamımız ama stratejik planlamalarla, güçlü yapılarıyla biz bu rakamı 2019 yılında 10 milyar dolar rakama, 2023'te de 20-25 milyar dolara taşıyabileceğimize inanıyoruz" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.