Nâzım Hikmet sergisi Ankara'da

Nâzım Hikmet sergisi Ankara'da

Bilkent Üniversitesi, Türk Edebiyatı Merkezi, ünlü şair Nâzım Hikmet'in 50. ölüm yıldönümü dolayısıyla “Vatan, Dünya ve İnsanlık Şairi Nâzım Hikmet'in Türk ve Dünya Edebiyatındaki Yeri" başlığı altında uluslararası bir sempozyum düzenliyor.

A+A-

Daha önce İstanbul ve Bursa’da gerçekleştirilen sergi,  24 - 25 Ekim 2013 günlerinde Bilkent Üniversitesi'nde yapılacak olan sempozyum dolayısıyla bu kez Ankara’da gerçekleşiyor. 

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Nâzım Hikmet’in doğumunun 111. Yıldönümü için düzenlediği “Alnımın Çizgilerindesin Memleketim”- Nâzım Hikmet’in Yolculuk Fotoğrafları Sergisi, Nâzım Hikmet’in “rüyalarımın memleketi” diye adlandırdığı Moskova’ya üçüncü gidişinden sonraki 1951-1963 yılları arasındaki fotoğraflarını kapsıyor. 

Sergideki fotoğraflar, Nâzım Hikmet üzerine çalışmalarıyla tanınan M. Melih Güneş tarafından, Vera Tulyakova Hikmet Arşivi, Rusya Devlet Edebiyat ve Sanat Arşivi ile başka ülkelerdeki arşivlerden bir araya getirilerek oluşturuldu.

Sempozyumun son günü “Nâzım Hikmet Külliyatı’ndaki Eksikler ve Yitikler” başlıklı özel bir bildiri sunacak olan M. Melih Güneş, Nâzım Hikmet’in külliyatına girmemiş bilinen-bilinmeyen yapıtlarının toplu bir saptamasının yanı sıra, şairin bilinmeyen şiirlerinden bazılarını da ilk kez gün gün ışığına çıkaracak.

Sergi kataloğunu da hazırlayan M. Melih Güneş katalog yazısında şöyle diyor: “Kültür varlığı, geleneklerin dışında yalnızca yapılar, arkeolojik kalıntılar, doğal sitler ya da birkaç bin yıllık elyazmaları değildir. Şairin yolculuklarından sayılabilecek bu sergiyi, Nâzım Hikmet gibi bir kültür varlığımızın edebi mirasının şehrine ulaşma yolculuğunda ‘bir gül bahçesinde dinlenme’ gibi görüyor, hasret ve ümitten ibaret Nâzım Hikmet’in ‘Bir yerlerde bir sevinç günün birinde fışkırır’ diyen sözüne kulak veriyorum.”

Nâzım Hikmet’in 111. yaşında düzenlenen “Alnımın Çizgilerindesin Memleketim” - Nâzım Hikmet’in Yolculuk Fotoğrafları Sergisi’nin amacı Nâzım Hikmet’in eserlerini bir katalogda toplamak ve daha sonra kurulabilecek bir Nâzım Hikmet müzesi için kaynak temin etmek.
 

“Alnımın Çizgilerindesin Memleketim” Nâzım Hikmet’in Yolculuk Fotoğrafları Sergisi

Tarih: 23 Ekim - 6 Kasım 2013 
Yer:  Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi Sergi Salonu

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.