Prof. Dr. Sırma Malatyalılarla Bir Araya Geldi...

Prof. Dr. Sırma Malatyalılarla Bir Araya Geldi...

Ünlü Yazar-Tarihçi Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, 2.Yeşilyurt Kitap Yurdu Projesi kapsamında geldiği Malatya’da, düzenlenen kültürel etkinliklere katıldı.

A+A-

Yeşilyurt Kaymakamlığı ve Yeşilyurt Belediyesi tarafından organize edilen Yeşilyurt Kitap Yurdu Projesi kapsamında Malatya’ya gelen Ünlü Yazar-Tarihçi Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, "Yazar-Öğrenci Buluşması" programı çerçevesinde Fen Lisesi ve Sadettin Konevi Lisesi’nde düzenlenen söyleşilere katılarak öğrencilerle sohbet etti ve kitaplarını imzaladı. Öğrenci söyleşilerinin ardından Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ve diğer yetkililerle birlikte Malatya’nın içme suyunu karşılayan kaptaj tesislerini ziyaret etti. İslam tarihi dalında 30 kitabı ve 200’ü aşkın ilmi makalesi yayınlanan, milli ve milletlerarası birçok konferansa katılarak tebliğler sunan ve İslam tarihi noktasında ciddi araştırmalarda bulunan Sırma, Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen “Peygamber Efendimizi (SAV) Anlamak” konferansında Hz. Muhammed’in örnek hayatı üzerine uzun yıllardır yaptığı araştırmaları Malatyalılarla paylaştı. Hz. Peygamber’in hayatı ve Kuran-ı Kerim’den detaylı örnekler vererek doyumsuz bir sohbet gerçekleştiren Sırma, Peygamber Efendimizin örnek yaşamı ve örnek ahlakının günümüz dünyasında büyük bir saygınlık gördüğünden bahsetti. Sırma, “Peygamber Efendimizi en iyi şekilde anlamak istiyorsak, O’nu öğrenmeli, öğretmeli ve O’nun gibi yaşamalıyız. Peygamber Efendimiz okuma bilmiyordu bir gün uyurken bir ses geldi ve ‘İkra’ dedi. Gelen ilk ayetlerde (Allah’ın adıyla oku) diyor. Allah, okumaktan, öğrenmekten, kalemden bahsediyor. Avrupalılar ve diğer dünya milletleri okuyor, Müslümanlar ise okumaktan aciz hale geldiler. Bugün Müslümanların yoğun yaşadığı bölgelerde büyük bir karışıklık ve kaos yaşanıyor. Suriye’ de, Mısır’da, Tunus’ta, Yemen’ de ve daha birçok ülkede yaşanan bu olayların asıl sebebi, Müslümanların din, inanç ve Peygamber efendimizin örnek yaşamından tamamen uzak kalmaları ve okumamalarından kaynaklanıyor. Hz. Muhammed’in büyük sıkıntılar çekerek tebliğ ettiği, anlattığı ve hepimizin tek kurtuluşu olan Kuran-ı Kerim’i okuyalım, İslami bilimleri öğrenelim. Tek kurtuluşumuz olan İslami en doğru şekilde yaşamak için okumak ve öğrenmeye açık olalım” şeklinde konuştu.
Sırma, dünyanın her ülkesinde bulunan kütüphanelerde, Hz. Muhammed’in yaşamını anlatan kitapların olduğunu ve bunun da Allah’ın bir mucizesi olduğunu ifade etti. Sırma, “Bizler Müslümanlar olarak ne yazık ki Hz. Muhammed’in anlattığı İslam’ı yaşamıyoruz, bununda nedeni okumamaktan, doğru araştırmamaktan kaynaklanmaktadır. İslam dünyasının büyük bir kısmında Hz. Muhammed’i analım, ağlayalım gibi yanlış bir düşünce hasıl oldu, bu çok büyük yanlıştır. Peygamberi anlamak için ağlamak gerekmiyor. Allah (cc ) bizleri ağlamak için göndermedi, düşünmek için gönderdi. Peygamber Efendimize gelen ayetler, onun insanların kurtulması için verdiği büyük mücadeleyi sadece okuyup geçmeyelim doğru anlayalım, çevremize anlatalım. Hz. Muhammed’e hicret etmesi emri geldikten sonra, hicreti gerçekleştirdi ancak burada asla unutmamamız gereken bir hadise yaşanıyor. Resullullah hicret edeceği sırada Allah’tan ‘Seni bu akşam öldürmeye gelecekler’ diye bir bildiri geliyor. Hz. Muhammed’de Hz. Ali ile konuşarak, ‘Beni bu akşam öldürmeye gelecekler, sen benim yatağıma gir, ben gece hicret edeceğim’ dedikten sonra hicrete çıkıyor. Allah’ta kiralık katillerin gözlerini kapatarak Hz. Ali’nin ölümüne engel oldu. Eğer Hz. Ali o yatağa yatmasaydı biz Müslüman olmayacaktık, İslam bize gelmeyecekti. Hz. Ali ve diğer sahabeler o fedakarlıkları göstermeselerdi Müslümanlık bugünlere gelmeyecekti. Müslümanlık öyle sadece okunup geçilecek kadar basit değildir, hepimizin sorumluluğu fazla hem biz okuyalım hem de çocuklarımıza Müslümanlığı en doğru şekilde öğretelim” ifadelerini kullandı.
Müslümanların en büyük belasının ırkçılık ve faşizm olduğuna dikkat çeken Sırma, Hz. Muhammed’in ırkçılığı kesinlikle yasakladığını hatırlattı. Sırma, “Kadının erkeği, erkeğin kadını sömürmesi doğru değildir. Dünyada kadın haklarından ilk kez söz eden Peygamber Efendimiz Veda Hutbesi’nde ‘Kadın-erkek birbirinin tamamlayıcısıdır’ derken, kadınların hakkının korunmasını istemiştir” dedi. Mizahi üslubu ile kendisini dinleyenleri zaman zaman tebessüm de ettiren Sırma, verdiği ilginç anekdotlarla izleyicilerden büyük alkış aldı. Konuşmasında “Vatanımızın kıymetini” bilelim diyen, “Bu toprakların korunması için Beyrut’tan, Bosna’dan gelen kimler kimler Çanakkale’de şehitlik mertebesine yükseldi. Yaşadığımız bu toprakların kıymetini ve değerini bilelim, bu vatan bize boşuna kalmadı” diye konuştu.
Büyük ilgi gören konferansın bitiminde İlçe Kaymakamı Nesim Babahanoğlu ile Belediye Başkanı Polat, Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma’ya teşekkür ederek, kayısı paketi ile “elif-vav” tablosu hediye etti.
SİYER-İ NEBİ YARIŞMASININ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
Yeşilyurt Kitap Yurdu Projesi kapsamında Yeşilyurt ilçe sınırlarında faaliyetlerine devam eden okullarda “Öğrencilerimiz Efendimizin İzinde” başlığı altında düzenlenen yarışmalarda ilkokul ve ortaokul kategorisinde dereceye giren öğrencilerin ödülleri düzenlenen törenle dağıtıldı. Yarışmalarda dereceye giren öğrencilerden birincilere 200, ikincilere 150, üçüncülere ise 100 TL hediye çekinin yanı sıra Yeşilyurt Belediyesi tarafından hazırlanan hediye paketi takdim edildi. Siyer-i Nebi yarışmasının Liseler Kategorisi’ndeki sınavlar devam ederken, yarışmada dereceye girecek öğrenciler para ödülüyle birlikte Kudüs gezisi ile ödüllendirilecek.
Yeşilyurt İlçe Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, kendilerini kırmayarak Malatya’ya gelip Yeşilyurt Kitap Yurdu Projesi’ne destek veren Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma’ya teşekkür etti. Babahanoğlu, “Malatya okuyan, yazan, düşünen ve ülkeyi daha güzel bir geleceğe doğru götüren illerin başında geliyor. Kaymakamlık olarak Yeşilyurt Belediyesi ile birlikte okuyan, öğrenen ve gelişen bir toplum hedefliyoruz. Toplumun geleceğine hizmet etmek sadece alt yapı ve fiziki imkanlar oluşturup binalar dikmekle olmuyor, o binaların içinde yaşayan insanlara değer vererek, insan kalitesini yükseltmek için çaba harcıyoruz. Peygamber Efendimizi en güzel ve en doğru şekilde anlatan, kitaplarını okuyarak büyüdüğümüz Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma hocamızı ilimizde ağırlamanın mutluluğunu yaşadık” şeklinde konuştu.
POLAT: “OKUMAYI ÇOCUKLARIMIZA DAHA FAZLA AŞILAYALIM”
Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma’yı keyifle dinlediklerini kaydetti. Polat, “Anlattıklarından hepimizin ders çıkarması lazım. Siyer-i Nebi yarışmalarının ödüllerini de bugün dağıttık. İlçe Kaymakamımızla birlikte yarışmaları takip ettik ve ne kadar doğru bir iş yaptığımızı yakından gördük. Bütün sorulara doğru yanıt veren ve dereceye giren tüm çocuklarımızı tebrik ediyorum. Okumayı çocuklarımıza daha fazla aşılamamız lazım, bugün gördüğümüz tablo hepimizi mutlu etmiştir” diye konuştu.


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.