Turkcell'in Rus patronu AKP'li ismin görevden alınmasını istedi

Turkcell'in Rus patronu AKP'li ismin görevden alınmasını istedi

Rus milyarder Mihail Fridman’ın kontrolündeki LetterOne, ortağı olduğu Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin yönetim kurulundaki bulunan dört ismin görevden alınmasını istedi.

A+A-

Turkcell'in ortaklarından Rus milyarder Mihail Fridman’ın kontrolündeki LetterOne, Turkcell'de ki yönetim zaafiyetine dikkat çekerek Turkcell'de yönetim kurulu üyeleri Arif Demirkıran, Nail OlpakHüseyin Arslan ve Julian Horn-Smith’in görevden alınmalarının Turkcell’in yönetimini iyileştirme yönünde bir adım olacağını ifade etti.

LETTERONE 4 İSMİN GÖREVDEN ALINMASINI İSTEDİ

Bloomberg HT'de yer alan habere göre, Turkcell’in yüzde 19,8’ine sahip olan LetterOne, salı günü yaptığı açıklamada Arif Demirkıran, Nail Olpak, Hüseyin Arslan ve Julian Horn-Smith’in görevden alınmalarının Turkcell’in yönetimini iyileştirmek ve uluslararası yatırımcıları çekmek için bir adım olacağını belirtti.

Açıklamaya göre, LetterOne bu isimlerin yerine dört bağımsız yönetici önerdi.

DEMİRKIRAN AKP YÖNETİCİSİ

Eski AKP milletvekili olan Arif Demirkıran, şu an AKP Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor. Eski Müsiad Başkanı Nail Olpak, şu an Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi Başkanlığı görevini yürütüyor.

KASIM AYINDA UYARMIŞTI 

LetterOne Kasım ayında, ortağı olduğu Turkcell’in yönetim kurulunun performansını eleştirerek, kurumsal yönetim revizyonu istemişti. Maliyet yapısını, varlıkları parasallaştırma planlarını ve sermaye alokasyonunu değerlendirmek üzere Turkcell’de yeni bir komite kurulmasını isteyen LetterOne, Turkcell’in “önemli ölçüde daha fazla” değer yaratabileceğini ve değişikliklerin uygulanması halinde pazar lideri bir dijital telekom şirketi olabileceğini ifade etmişti.

Salı günü açıklama yapan LetterOne Yönetici Direktörü Ben Babcock, “Meşru endişelerimizi gidermek için Turkcell yönetim kuruluyla yapıcı bir şekilde ilişki kurmaya çalıştık ancak yönetim kurulu bizimle görüşmemeyi seçti” şeklinde açıklamada bulundu.

Turkcell daha önce yatırımcılarından gelen geri bildirimleri memnuniyetle karşıladığını ancak LetterOne ile aynı fikirde olmadığını açıklamıştı.

Bu haber toplam 62 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.